ERASMUS + PROJEKT U NAŠEM VRTIĆU
Online diseminacijska radionica za korisnike programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti
U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije 4. prosinca 2020. održana je online diseminacijska radionica za korisnike programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Radionici je prisustvovala i stručna suradnica Dječjeg vrtića More. Polaznici su mogli naučiti kako uspješno promovirati i provoditi svoje projekte s obzirom da je za uspješnu realizaciju projekta iznimno važna kvalitetna diseminacija. Komunikacijska stručnjakinja za digitalni marketing i copywriting Barbara Slade Jagodić je kroz praktičnu radionicu oblikovanja kvalitetnog medijskog sadržaja objasnila kako na učinkovit način željenoj publici predstaviti rezultate svojih projekata.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Tematski sastanak Digitalna suradnja i poučavanje
Agencija za mobilnost i programe Europske unije u četvrtak, 26. studenog 2020. održala je online tematski sastanak za korisnike Erasmus+ na temu „Digitalna suradnja i poučavanje-prakse i primjeri iz Erasmusa+“. Na sastanku je sudjelovala i stručna suradnica Dječjeg vrtića More. Sudionici su mogli doznati više o korištenju digitalnih alata u radu, poučavanju i provedbi projekata, kao i razvijanju digitalnih kompetencija Erasmus+ korisnika.
______________________________________________________________________________________________________________________________
eTwinning godišnja konferencija za početnike
Na godišnjoj eTwinning konferenciji za početnike „Razvoj digitalnih kompetencija: eTwinning za inovativno i kreativno rješavanje izazova“ sudjelovale su dvije stručne suradnice Dječjeg vrtića More. Ovogodišnja konferencija održala se 11. studenog 2020. putem ZOOM aplikacije u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sudionici su mogli doznati više o eTwinning platformi i korištenju u odgojno-obrazovnim ustanovama, a dodijeljene su i nacionalne nagrade COMET najboljim eTwinning projektima u školskoj 2019./2020. godini.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Online prezentacija mobilnosti
Odgojiteljica Tamara Demo je u veljači 2020. godine u sklopu Erasmus projekta „First steps“ sudjelovala na tečaju u Barceloni na temu „Preschool Philophies: Montessori-Waldorf-Reggio Emilia“.
U četvrtak 12. studenog 2020. održala je online prezentaciju realizirane mobilnosti odgojno obrazovnim djelatnicima Dječjeg vrtića More. Tijekom prezentacije podijelila je svoja iskustva i dojmove, a sudionici su se aktivno uključili u raspravu.
Hvala Tamari što je predstavila Dječji vrtić More u Barceloni!
_____________________________________________________________________________________________________
Tematsko predavanje za korisnike programa Erasmus+
Stručni suradnici Dječjeg vrtića More sudjelovali su 10.rujna 2020. na online predavanju na temu „Primjena mindfulness tehnika za uspješnije nošenje sa stresom“ u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sudionici su upoznali osnovna načela mindfulness prakse i rezultate znanstvenih istraživanja o učincima koje primjena ove prakse može imati u zaštiti mentalnog zdravlja. Naglasak je bio na iskustvenim vježbama i primjeni jednostavnih mindfulness meditacija.
https://www.mobilnost.hr/hr/novosti/odrzana-virtualna-antistress-radionica-za-korisnike/
______________________________________________________________________________________________________________________________
Erasmus + mobilnost u Nizozemskoj
U sklopu projekta Erasmus+ početkom ožujka, u Assenu, prekrasnom malom gradu na sjeveru Nizozemske, u organizaciji Quarter mediation održan je tečaj na kojem je sudjelovala odgojiteljica iz vrtića Đurđice, Anita Miočić-Stošić. Uz nju, bilo je još devetnaest sudionika iz Belgije, Grčke, Španjolske, Danske i Rumunjske.
Glavne teme tečaja,
- kako kreativno osmisliti različite modele učenja kroz glazbu, umjetnost, igre, informatičke tehnologije;
- na koji način timski rad i suradničko učenje na formalne i neformalne načine mogu pomoći u suočavanju sa izazovima današnjice - kako pristupiti učenicima različitog socijalnog i kulturnog okružja uključujući i migrante.
Sudionici su tijekom pet dana prorađivali interaktivno, učeći neposrednim iskustvom na terenu (Gradskom muzeju, Muzeju tradicionalnih zanata, Državnom arhivu,....).
Sudjelovanje na ovoj mobilnosti zaista je bila dragocjena prilika za povezivanje sa internacionalnim sustručnjacima na osobnoj i profesionalnoj razini te stjecanje novih znanja i iskustava koja osnažuju profesionalca i podižu odgojiteljske kompetencije na višu razinu. U sklopu stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika DV More, Anita Miočić Stošić će detaljno prenijeti svoja novostečena znanja i iskustva - o tome u sljedećem postu!
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Erasmus+ mobilnost u Španjolskoj
U sklopu projekta Erasmus + odgojiteljica Tamara Demo boravila je u Barceloni od 24. do 28. veljače te je bila učesnica tečaja “Comparing Preschool Philosophies: Waldorf – Montessori – Reggio Emilia Methods”. Tečaj je započeo usporedbom odgojno obrazovnog rada zemalja učesnica (Slovenija, Austrija, Latvija, Španjolska i Hrvatska) te uočavanjem sličnosti i razlika među njima.
Nakon što su se sudionici u teorijskom dijelu tečaja upoznali sa svim trima filozofijama, njihovim prednostima i nedostacima, u praktičnom dijelu imali su zadaću kreirati idealni prostor te osmisliti aktivnosti i rad u vrtiću vodeći se načelima svih triju filozofija. Zaključak nakon refleksije provedenih aktivnosti - ovakav način educiranja i razmjena iskustava uvelike pridonosi profesionalnom razvoju odgojitelja, a stečena znanja primjenjiva su u daljnjem neposrednom radu sa djecom.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Erasmus + projekt u našem vrtiću
Prepoznajući važnost i potrebu internacionalizacije i promocije cjeloživotnog učenja odgojno-obrazovnih djelatnika vrtića, prijavili smo se na Natječaj Agencije za mobilnost i programe EU Erasmus+ te dobili financijsku potporu za provedbu europskog projekta u našem vrtiću.
U kategoriji Ključna aktivnost 1 (KA 1) za programe mobilnosti u svrhu učenja za pojedince, projekt "Prvi koraci – First steps" provodit će se od 01.06.2019.-31.5. 2021. godine. Nositelji projekta su: ravnateljica, stručni suradnici te šest odgojitelja. Projekt obuhvaća deset mobilnosti u Sloveniji, Grčkoj, Italiji i Nizozemskoj, na kojima će sudjelovati nositelji projekta i stjecati kompetencije za kvalitetnije ostvarenje ciljeva planiranih u Europskom razvojnom planu DV More. Ciljevi projekta su uvođenje aktivnosti koje potiču razvoj STEM kompetencija u svakodnevnu igru i učenje djece te razvoj ekološke osviještenosti i brige za okoliš od najranije dobi.
Nadamo se da je ovaj projekt tek početak međunarodnog i projektnog iskustva te će doprinijeti daljnjem povezivanju i umrežavanju na institucionalnoj i osobnoj profesionalnoj razini.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Erasmus + projekt: Krećemo na mobilnosti!
U pedagoškoj godini 2019./2020. započeli smo s provedbom Erasmus+ projekta „First steps“. Prema planu - deset različitih mobilnosti za devet djelatnika – prve odgojiteljice kreću na strukturirane tečajeve u skladu s Europskim razvojnim planom ustanove. Jedan od dugoročnih ciljeva ustanove je uvesti u rad elemente različitih pedagoških koncepcija, pa će krajem veljače jedna odgojiteljica sudjelovati na tečaju u Barceloni na temu „Preschool Philosophies: Montessori-Waldorf-Reggio Emilia“ dok će druga početkom ožujka u Nizozemskoj stjecati kompetencije za uvođenje outdoor education koncepta u rad s djecom predškolske dobi. Prije prve mobilnosti održan je sastanak Erasmus tima te su dogovorene aktivnosti potrebne za mobilnost. Svi sudionici dobili su upute o odlasku na mobilnosti te o onome što ih očekuje po povratku (on line upitnik, prezentacija ostalim djelatnicima te drugi oblici diseminacije).
Veselimo se novim iskustvima!