ERASMUS + PROJEKT U NAŠEM VRTIĆU

ERASMUS+,  Završetak projekta KA2 „Small steps spread wings of inclusivness“

Dječji vrtić More sudjelovao je kao partner u ovom projektu tijekom protekle dvije godine. Iskustva i nove spoznaje sudionika objedinjeni su u formi metodičkog priručnika -13 aktivnosti koje promiču inkluziju, učenje u prirodi i STEM pristup u radu s djecom predškolske dobi.

Inspectoratul Școlar Județean Sălaj a implementat alături de partenerii europeni: Djecji vrtic More, Croația; Özel Devrim Kosova Anaokulu, Turkey și Vrije Basisschool Roezemoes, Belgium, proiectul „Small steps spread wings of inclusivness”prin programul Erasmus+, finanțat cu 30.000 Euro de Comisia Europeană. Au fost derulate 16 mobilități distribuite la cele trei tipuri de activități din cadrul proiectului: workshop la Rijeka în Croația, job shadowing la Zeebrugee, Belgia și vizită de studiu la Inegol, Turcia. Produsul final al proiectului reunește 13 modele de activități propuse de participanții la mobilități care accentuează incluziunea, învățarea outdoor și abordarea STEAM, pentru a fi un suport metodic la nivelul preșcolar. The Sălaj County School Inspectorate implemented an ERASMUS project together with the following European partners: Djecji vrtic More, Croatia; Özel Devrim Kosova Anaokulu, Turkey and Vrije Basisschool Roezemoes, Belgium, a project entitled: "Small steps spread wings of inclusiveness" . This project is part of an Erasmus+ program, financed with 30,000 Euros by the European Commission. There have been carried out 16 mobilities distributed among the three types of activities within the project: workshop in Rijeka in Croatia, job shadowing in Zeebrugge, Belgium and study visit to Inegol, Turkey. The final product of the project brings together 13 activities proposed by the mobility participants that emphasize inclusion, outdoor learning and the STEAM approach, to be used as a methodical support at the preschool level.

https://padlet.com/adrianaflaviaardelean/erasmus-small-steps-spread-wings-for-inclusiveness-lj408f7rrtpwaahe/slideshow/wish/2676510557?fbclid=IwAR26TSUQVC5yJMqRTk1oKzZ0zfnMx9LP23v8xaJVoGWpGzqqy0eRVPb6wjQ

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ Small Steps spread wings for inclusivenes u Turskoj

Odgojiteljice Tihana Novosel i Tihana Brajdić te edukacijska rehabilitatorica Ana Vračko sudjelovale su u projektu Erasmus+ Small Steps spread wings for inclusivenes te su u razdoblju od 07.05.2023. do 12.05.2023. otputovale u Tursku. Posjetile su Istanbul, Bursu i Inegol u kojem su posjetile i dječji vrtić. Upoznale su se s drugačijom kulturom, načinom rada vrtića te mnogim znamenitostima. Doživljaje i stečena znanja prenijele su kolegicama po povratku.    

    

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Projekt Urbani vrtovi i STEM aktivnosti

03.06.2022. g. U ime DV More ravnateljica Jasna Crnčić sudjelovala je na predstavljanju DV More i Grada Rijeke te potpisala Ugovor o provedbi Projekta K2 Teaaching STEAM through Urban Garden Based Learning in the kindergarden- veliko partnerstvo.Predstavljanju i potpisivanju prisustvovala je  i odgojiteljica Dora Pribanić kordinatorica odgojiteljica koje će sudjelovati u provedbi projekta. Partneri projekta su: 1. Akata Makata – Grčka (koordinator) 2. Kairos Consorzio di Cooperative Sociali – Italija 3. DV More –  Grad Rijeka R Hrvatska 4. Stando ltd – Cipar 5. Projekt UTOPIA KOIN.S. EP – Cipar 6. Avrupa Yenilikci Toplum Dernei - Turska

Cilj projekta je podučavanje STEAM-a korištenjem praktičnih aktivnosti na urbanim vrtovima i integracijom permakulturnih vrijednosti.Sudionici (odgajatelji koji su se odlučili sudjelovati i djeca) će se upoznati s prostorom vrta kao bogatim okruženjem za podučavanje i učenje kroz nastavni plan i program, posebno na STEAM polju. Razmišljanja o ekološkoj i socijalnoj pravednosti uokvirit će sve aspekte projekta, s posebnim naglaskom na mjesto, grad iz kojeg dolaze (osobni, kulturni i geografski položaj i identitet) u obrazovanju u vrtu. Opsežan angažman u vrtlarskim praksama, aktivnosti pripreme hrane i kritički dijalog bit će pedagoški načini istraživanja tijekom cijelog projekta.

Ideja je podržati, proširiti postojeće inicijative ili potaknuti nove akcije vezane uz 17 ciljeva održivog razvoja (SDG) u obrazovanju, a posebno u predškolskoj ustanovi.

Projektni konzorcij predan je ideji cjeloživotnog učenja, usavršavanja osoblja, proširenja njihovog iskustva, pružanja mogućnosti mlađem osoblju da steknu dragocjeno iskustvo za daljnji napredak i omogućavanja starijim članovima osoblja da se ponovno osposobe.

PROJEKTNA INOVACIJA

Projekt je inovativan po tome što nema puno postojećeg materijala koji je sadržajan u prirodi koji primjenjuje postupke učenja u vrtu u STEAM-u u vrtiću.

DV More će doprinijeti kao dječji vrtić svojom stručnošću kroz cijeli projekt.

Rezultati koji će uslijediti nakon završetka projekta su

1. Priručnik najboljih praksi o učenju u vrtu i razvoju obrazovnog materijala

2. UrbSTEAM Online alat s resursima za edukatore

3. Razvoj interaktivne platforme UrbSTEAM

Projekt traje dvije godine. 23.349,00eur sredstva koja su dodijeljena utrošiti će se za potrebna sredstva i odlazak tri odgojiteljice na višednevnu edukaciju u Larissu.

20220602_160723_2.jpg  20220602_160815_1.jpg  img-20220603-wa0021_1.jpg

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Završni sastanak

Nakon provedenih mobilnosti 14.6.2022. održan je završni sastanak svih sudionika mobilnosti i projektnog tima. Tijekom realizacije mobilnosti odgojno obrazovni djelatnici dobili su uvid u različite metode odgojno obrazovnog rada. Drugačiji pogledi na dječji razvoj omogućili su stručnu diskusiju i preispitivanje dosadašnjih stavova i vrijednosti što je rezultiralo uvođenjem promjena u praksi. Uvid u praksu drugih vrtića omogućio je upoznavanje drugačijih sustava predškolskog odgoja, drugačijih metoda i strategija, a ujedno je stvorilo dobre uvjete za bolje razumijevanje vlastite prakse i vremena u kojem živimo.

Dogovoreni su daljnji koraci diseminacije projekta u svrhu poticanja odgojno obrazovnih djelatnika na daljnja istraživanja i učenja. Utjecaj mobilnosti na stečene kompetencije odgojitelja je rezultat koji je važno podijeliti kako bi motivirali druge djelatnike na daljnja uključivanja u buduće projekte.

         

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Portugalu

U sklopu projekta Erasmus + odgojiteljice Matea Grdinić i Nikolina Đečaj boravile su u Lisabonu od 16. do 20. svibnja 2022. godine te su bile sudionice tečaja “ Environmental Education – Small Actions With Big Impacts “ vođena od strane Cultivating Futures. Uz njih  je boravilo još 7 sudionika iz Njemačke, Mađarske, Poljske i Grčke. Sudionici su tijekom pet dana učili o važnosti očuvanja naše Planete i o ekologiji. Tečaj je pružio odgajateljima i učiteljima znanja iz područja odgoja i obrazovanja za okoliš  i održivog razvoja te kako ta ista znanja primijeniti u svom odgojno obrazovnom radu.

   

 Tečaj je obuhvatio obrazovne alate i resurse, uključujući informacije utemeljene na dokazima, statistiku, video zapise i praktične vježbe u području obrazovanja o okolišu koje sudionici mogu prilagoditi svom kontekstu, unutar i izvan ustanove. Također, sudionici su promišljali u skupinama, prema njihovim predmetnim područjima i obrazovnim razinama, o najboljim strategijama za djecu i mlade da iskuse i stječu ekološke vještine. Sudionici su mogli podijeliti svoja iskustva i razgovarati o tome kako pristupiti ovom problemu sa svojim kolegama ali i s djecom.

   

 Tijekom ovog tečaja polaznici su mogli iz prve ruke iskusiti različita mjesta u Lisabonu koja provode i razvijaju ekološke projekte te sudjelovali u različitim praktičnim radionicama od recikliranja do sadnje.

    

 Sudjelovanje u ovom programu bila je odlična prilika za unapređivanje vlastite prakse u području ekologije, upoznavanje druge kulture i razmjenu iskustava s kolegama iz drugih država. Vjerujemo da male akcije mogu imati velik utjecaj i da se svaki trud računa. Stoga je naš moto da svijetu trebaju milijuni nesavršenih ekologa koji se malim (ali velikim) svakodnevnim akcijama bore za naš planet.

          

_______________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Sloveniji

U sklopu job shedowing mobilnosti petodnevni boravak u vrtićima grada Kočevje od 16. do 20. svibnja 2022. godine omogućio je stručnoj suradnici Radmili Bajić dublji uvid u predškolski odgojno obrazovni sustav Slovenije. Interes je usmjeren na organizaciju aktivnosti u prirodi jer su Kočevski vrtići u mreži šumske pedagogije Slovenije.

             

Boravak u vrtićima omogućio je bolje razumijevanje konteksta njihove ustanove, kao i spoznaju o uvjetima i resursima koje imamo u našem vrtiću. Dogovoreni su daljnji koraci i načini suradnje koji će omogućiti druženje djece i odgojno obrazovnih djelatnika u različitim organiziranim aktivnostima.

            

________________________________________________________________________________________________________________________

Online prezentacije mobilnosti

U sklopu manifestacije Dana vrtića More u svibnju 2022. godine održane su prezentacije mobilnosti erasmus projekta „First steps“. Odgojiteljice Jasmina Pamuković, Nika Mulvaj i Tea Kolesar podijelile su svoje erasmus iskustvo tijekom prezentacija održanih koristeći google meet. Prezentacije su bile dostupne odgojno obrazovnim djelatnicima našeg vrtića kao i široj javnosti (studentima, roditeljima, odgojno obrazovnim djelatnicima ostalih vrtića). Iskazan je veliki interes za sudjelovanje, te se planira u sljedećoj pedagoškoj godini ponoviti navedena događanja.

________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost na Islandu

U sklopu individualnih mobilnosti koje je DV More realizirao u Erasmus+ projektu “First steps” od 2019.-2022. godine, djelatnica Ljiljana Brašnić sudjelovala je na tečaju “Erasmus+ Project Management” koji je održan od 26. do 30.4.2022. u Reykjaviku (Island). Prvi radni dan protekao je u uzajamnom predstavljanju sudionika/ustanova/gradova/država polaznika tečaja.

    

Tijekom edukacije naglašena je važnost: aktivnog djelovanja na platformi E-Twinning, koja će se ubrzo fuzionirati s platformom School Education Gateway; dobivanja akreditacije od nacionalne agencije za Erasmus te prednosti za ustanovu koje proizlaze iz dobivanja iste; upoznavanja i povezivanja s potencijalnim partnerima na budućim Erasmus projektima. Sve navedeno provedeno je u neposrednom, praktičnom obliku i vježbanju “na licu mjesta”, uz svesrdnu pomoć i podršku voditelja tečaja. Naravno, nije izostao bogati društveni i kulturni program, upoznavanje gradskih znamenitosti  i prirodnih ljepota u bližoj okolici. Jedini “propust” organizatora - nisu naručili Auroru borealis...Strpljivo i uzaludno smo ju čekali do kasno u noć!

 

________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Grčkoj

U sklopu projekta Erasmus + odgojiteljica Tea Kolesar boravila je u Ateni od 25. do 29. travnja 2022. godine te je bila sudionica tečaja “EESTEAM - Early Education STEAM - Pedagogical Inovations for STEM, STEAM, STREAM and differentiated learning“. Uz nju je boravilo još 7 sudionika iz Portugala.

Sudionici su tijekom pet dana učili o primjerima STEM-STEAM aktivnosti koje mogu koristiti u ranom i predškolskom obrazovanju, s naglaskom na stvarnim situacijama. Prošli su praktične vježbe kako osmisliti i primjenjivati znanstvene metode u radu. Vidjeli su demonstraciju STEM-STEAM-ovih Web2.0 i Web3.0 aplikacija i alata. S tim alatima i aplikacijama su vježbali moguće scenarije u svakodnevnom radu.

     

Učili su stvarati digitalne priče i slikovnice, kako oživjeti dječji crtež ili igračku, spojiti YouTube i obrazovnu paradigmu te kako implementirati digitalno pripovijedanje pomoću videa. Koristili su 3D printer i razne programe i aplikacije za proširenu i virtualnu stvarnost. Upoznali su se s osnovama robotike i programiranja uz robota Sphero i Calliope te Micro:bit.

   

STE[A]M pristupe rada s djecom otkrivali su i u šetnji Starim gradom u Ateni i obilascima  Plake, Thisseia, Antičke i Rimske Agore u Ateni, Muzeja Akropole i Anafiotike. Obišli su i Muzej Antičke tehnologije Herakleidom u kojem su vidjeli primjenu STEAM metoda u antičkoj Grčkoj.

Sudjelovanje u ovom programu bila je odlična prilika za unapređivanje vlastite prakse u području STEAM- a, upoznavanje druge kulture i razmjenu iskustava s kolegama iz drugih država.

  

________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Turskoj

U sklopu job shadowing mobilnosti odgojiteljica Nika Mulvaj boravila je u Istanbulu od 18. do 22. travnja 2022. godine zajedno sa skupinom odgojiteljica iz Španjolske i Estonije. Posjetili su četiri različita vrtića. Dva vrtića bila su u sklopu osnovne škole dok su druga dva bila zasebne ustanove. Posjetom različitim vrtićima upoznali su se s organizacijom, radom i kulturom dječjih vrtića u Turskoj. Prikazali su im različite aktivnosti koje provode prilikom neposrednog rada te ih motivirali da zajedno s djecom sudjeluju u istim. Upoznali su se s različitim načinima rada s djecom s posebnim potrebama, te stekli nova znanja koja mogu primjenjivati u svojem daljnjem radu. Sudjelovanje u ovom projektu bila je dobra prilika za izlaženje iz vlastite konfort zone te upoznavanje i suočavanje s novim prilikama i iskustvima.

 

   

   

________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Sloveniji

Početkom travnja 2022. godine nakon duže pauze zbog pandemije Covid-19 nastavilo se s projektom Erasmus+. Odgojiteljica Jasmina Pamuković je od  4. do 8. travnja 2022. boravila u Ljubljani te je u sklopu job shadowinga sudjelovala u petodnevnom radu i aktivnostima u vrtiću Pedenjcarstvo u Ljubljani.

                     

Vrtić Pedenjcarstvo je jedan od 9 jedinica (dječjih vrtića) PEDENjPEDA. Obilaskom svih jedinica moglo se doznati više o načinu i organizaciji  rada kao i o materijalnim uvjetima. Naglasak je bio na razmjeni iskustva u neposrednom radu s djecom.

  _______________________________________________________________________________________________________________________________

Online diseminacijska radionica za korisnike programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti

U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije 4. prosinca 2020. održana je online diseminacijska radionica za korisnike programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Radionici je prisustvovala i stručna suradnica Dječjeg vrtića More. Polaznici su mogli naučiti kako uspješno promovirati i provoditi svoje projekte s obzirom da je za uspješnu realizaciju projekta iznimno važna kvalitetna diseminacija. Komunikacijska stručnjakinja za digitalni marketing i copywriting Barbara Slade Jagodić je kroz praktičnu radionicu oblikovanja kvalitetnog medijskog sadržaja objasnila kako na učinkovit način željenoj publici predstaviti rezultate svojih projekata.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Tematski sastanak Digitalna suradnja i poučavanje

Agencija za mobilnost i programe Europske unije u četvrtak, 26. studenog 2020. održala je online tematski sastanak za korisnike Erasmus+ na temu „Digitalna suradnja i poučavanje-prakse i primjeri iz Erasmusa+“. Na sastanku je sudjelovala i stručna suradnica Dječjeg vrtića More. Sudionici su mogli doznati više o korištenju digitalnih alata u radu, poučavanju i provedbi projekata, kao i razvijanju digitalnih kompetencija Erasmus+ korisnika.

______________________________________________________________________________________________________________________________

eTwinning godišnja konferencija za početnike

Na godišnjoj eTwinning konferenciji za početnike „Razvoj digitalnih kompetencija: eTwinning za inovativno i kreativno rješavanje izazova“ sudjelovale su dvije stručne suradnice Dječjeg vrtića More. Ovogodišnja konferencija održala se 11. studenog 2020. putem ZOOM aplikacije u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sudionici su mogli doznati više o eTwinning platformi i korištenju u odgojno-obrazovnim ustanovama, a dodijeljene su i nacionalne nagrade COMET najboljim eTwinning projektima u školskoj 2019./2020. godini.

https://www.mobilnost.hr/hr/novosti/razvoj-digitalnih-kompetencija-na-nacionalnoj-etwinning-konferenciji/

______________________________________________________________________________________________________________________________

Online prezentacija mobilnosti

U sklopu projekta Erasmus+ početkom ožujka 2020., u Assenu, prekrasnom malom gradu na sjeveru Nizozemske, u organizaciji Quarter mediation održan je tečaj na kojem je sudjelovala odgojiteljica Anita Miočić-Stošić.  .

U studenom 2020. održala je online prezentaciju realizirane mobilnosti odgojno obrazovnim djelatnicima Dječjeg vrtića More. Tijekom prezentacije podijelila je svoja iskustva i dojmove, a sudionici su se aktivno uključili u raspravu. 

Hvala Aniti što je predstavila Dječji vrtić More u Assenu!  

______________________________________________________________________________________________________________________________

Online prezentacija mobilnosti

Odgojiteljica Tamara Demo je u veljači 2020. godine u sklopu Erasmus projekta „First steps“ sudjelovala na tečaju u Barceloni na temu „Preschool Philophies: Montessori-Waldorf-Reggio Emilia“.

U četvrtak 12. studenog 2020. održala je online prezentaciju realizirane mobilnosti odgojno obrazovnim djelatnicima Dječjeg vrtića More. Tijekom prezentacije podijelila je svoja iskustva i dojmove, a sudionici su se aktivno uključili u raspravu.

Prezentacija Erasmus iskustva

Hvala Tamari što je predstavila Dječji vrtić More u Barceloni!             

_____________________________________________________________________________________________________

Tematsko predavanje za korisnike programa Erasmus+

Stručni suradnici Dječjeg vrtića More sudjelovali su 10.rujna 2020. na online predavanju na temu „Primjena mindfulness tehnika za uspješnije nošenje sa stresom“ u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Sudionici su upoznali osnovna načela mindfulness prakse i rezultate znanstvenih istraživanja o učincima koje primjena ove prakse može imati u zaštiti mentalnog zdravlja. Naglasak je bio na iskustvenim vježbama i primjeni jednostavnih  mindfulness meditacija.

https://www.mobilnost.hr/hr/novosti/odrzana-virtualna-antistress-radionica-za-korisnike/

______________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus + mobilnost u Nizozemskoj

U sklopu projekta Erasmus+ početkom ožujka, u Assenu, prekrasnom malom gradu na sjeveru Nizozemske, u organizaciji Quarter mediation održan je tečaj na kojem je sudjelovala odgojiteljica iz vrtića Đurđice,  Anita Miočić-Stošić. Uz nju, bilo je još devetnaest sudionika iz Belgije, Grčke, Španjolske, Danske i Rumunjske.

Glavne teme tečaja,

  • kako kreativno osmisliti različite modele učenja kroz glazbu, umjetnost, igre, informatičke tehnologije;
  • na koji način timski rad i suradničko učenje na formalne i neformalne načine mogu pomoći u suočavanju sa izazovima današnjice - kako pristupiti učenicima različitog socijalnog i kulturnog okružja uključujući i migrante.

Sudionici su tijekom pet dana prorađivali interaktivno, učeći neposrednim iskustvom na terenu (Gradskom muzeju, Muzeju tradicionalnih zanata, Državnom arhivu,....).

slika_1_nizozemska.jpg    slika2_nizozemska.jpg

Sudjelovanje na ovoj mobilnosti zaista je bila dragocjena prilika za povezivanje sa internacionalnim sustručnjacima na osobnoj i profesionalnoj razini te stjecanje novih znanja i iskustava koja osnažuju profesionalca i podižu odgojiteljske kompetencije na višu razinu. U sklopu stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika DV More, Anita Miočić Stošić će detaljno prenijeti svoja novostečena znanja i iskustva - o tome u sljedećem postu!

slika3_nozozemska.png

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus+ mobilnost u Španjolskoj

U sklopu projekta Erasmus + odgojiteljica Tamara Demo boravila je u Barceloni od 24. do 28. veljače te je bila učesnica tečaja “Comparing Preschool Philosophies: Waldorf – Montessori – Reggio Emilia Methods”. Tečaj je započeo usporedbom odgojno obrazovnog rada zemalja učesnica (Slovenija, Austrija, Latvija, Španjolska i Hrvatska) te uočavanjem sličnosti i razlika među njima.

slika_1_spanjolska.png

Nakon što su se sudionici u teorijskom dijelu tečaja upoznali sa svim trima filozofijama, njihovim prednostima i nedostacima, u praktičnom dijelu imali su zadaću kreirati idealni prostor te osmisliti aktivnosti i rad u vrtiću vodeći se načelima svih triju filozofija. Zaključak nakon refleksije provedenih aktivnosti - ovakav način educiranja i razmjena iskustava uvelike pridonosi profesionalnom razvoju odgojitelja, a stečena znanja primjenjiva su u daljnjem neposrednom radu sa djecom.

slika_2_spanjolska.jpg      slika_3._spanjolska.jpg

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus + projekt u našem vrtiću

Prepoznajući važnost i potrebu internacionalizacije i promocije cjeloživotnog učenja odgojno-obrazovnih djelatnika vrtića, prijavili smo se na Natječaj Agencije za mobilnost i programe EU Erasmus+ te dobili financijsku potporu za provedbu europskog projekta u našem vrtiću.         

U kategoriji Ključna aktivnost 1 (KA 1) za programe mobilnosti u svrhu učenja za pojedince, projekt "Prvi koraci – First steps" provodit će se od 01.06.2019.-31.5. 2021. godine. Nositelji projekta su: ravnateljica, stručni suradnici  te šest odgojitelja. Projekt obuhvaća deset mobilnosti u Sloveniji, Grčkoj, Italiji i Nizozemskoj, na kojima će sudjelovati nositelji projekta i stjecati kompetencije za kvalitetnije ostvarenje ciljeva planiranih u Europskom razvojnom planu DV More. Ciljevi projekta su uvođenje aktivnosti koje potiču razvoj STEM kompetencija u svakodnevnu igru i učenje djece te razvoj ekološke osviještenosti i brige za okoliš od najranije dobi.

Nadamo se da je ovaj projekt tek početak međunarodnog i projektnog iskustva te će doprinijeti daljnjem povezivanju i umrežavanju na institucionalnoj i osobnoj profesionalnoj razini.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Erasmus + projekt: Krećemo na mobilnosti!

U pedagoškoj godini 2019./2020. započeli smo s provedbom Erasmus+ projekta „First steps“. Prema planu -  deset različitih mobilnosti za devet djelatnika – prve odgojiteljice kreću na strukturirane tečajeve u skladu s Europskim razvojnim planom ustanove. Jedan od dugoročnih ciljeva ustanove je uvesti u rad elemente različitih pedagoških koncepcija, pa će krajem veljače jedna odgojiteljica sudjelovati na tečaju u Barceloni na temu „Preschool Philosophies: Montessori-Waldorf-Reggio Emilia“ dok će druga početkom ožujka u Nizozemskoj stjecati kompetencije za uvođenje outdoor education koncepta u rad s djecom predškolske dobi. Prije prve mobilnosti održan je sastanak Erasmus tima te su dogovorene aktivnosti potrebne za mobilnost. Svi sudionici dobili su upute o odlasku na mobilnosti te o onome što ih očekuje po povratku (on line upitnik, prezentacija ostalim djelatnicima te drugi oblici diseminacije).                                                

Veselimo se novim iskustvima!